Gå till innehåll

HANDBOLL ÖST

HANDBOLL ÖST

Foto Matthew Tipple

Uppdaterad information om kvalspel i seniorserierna

Efter en samlad genomgång av tabelläget och möjliga utfall i de nationella serierna står det klart att flera planerade kvalspel inom Handbollförbundet Öst inte kommer att genomföras den här säsongen. Beslutet är en följd av hur upp- och nedflyttningsflödet mellan divisionerna ser ut inför kommande spelår.

Inför avslutningen av grundserierna har Tävlingskommittén i Handbollförbundet Öst analyserat olika möjliga slutscenarier i såväl distrikts- som nationella serier. Genomgången visar att antalet tillgängliga platser i division 2 och division 3 inför kommande säsong innebär att vissa kvalspel inte behöver genomföras.

Följande kvalspel ställs in:

  • Kval till Herr 2 Öst
  • Kval till Dam 2 Öst
  • Kval till Dam 3 Öst

Det innebär att de lag som enligt tabellplacering har kvalificerat sig för kvalspel i stället fastställs i sin nya serietillhörighet enligt gällande tävlingsbestämmelser. Lag på uppflyttningsplats flyttas upp, och lag på kvalplats för att behålla sin serieplats kvarstår i aktuell division, utan att kvalspel genomförs.

Kval till Herr 3 Öst
Kvalspelet till Herr 3 Öst kvarstår tills vidare enligt tidigare planering. Slutligt besked lämnas när tabellsituationen i Herr 1 Norra är definitivt fastställd.

Uppflyttningsprincip vid vakant plats
Om vakanta (lediga) platser uppstår inför kommande säsong tillämpas följande uppflyttningsordning:

  1. Förloraren i kvalet (alternativt de två kvalplacerade lagen)
  2. Bästa nedflyttningslag
  3. Nästföljande uppflyttningslag
  4. Därefter följande uppflyttningslag
  5. Näst bästa nedflyttningslag

Serieplacering i grundserien avgör inbördes turordning. Vid lika serieplacering avgör matchkvot.

Berörda serier och lag informeras direkt när samtliga förutsättningar är fastställda.

Publicerad: 2026-03-02

Senast uppdaterad: 2026-03-02

Författare: Maria Casado

Intressant? Dela gärna!